Cisza i dźwięki.

written by Thorbiorga 7 kwietnia 2017

Lubię dźwięk zegara – jego ciche tik – tak, tik – tak, tik – tak. Lubię dźwięk lodówki, gdy jestem w kuchni. Odgłosy pralki dochodzą z łazienki. Dom żyje swoim wlasnym rytmem.Nawet gdy nie ma nikogo, on nie jest martwy.

Nie lubię dźwięku ciszy. Ale czy cisza ma dźwięk? Jeżeli czegoś nie słychać, to czy można nazwać to dźwiękiem? Tak – cisza jest dźwiękiem – niewątpliwie – głuchym i nie wypowiedzianym. Pustką, nicością bezdźwięczną.

Ale w tej ciszy jest coś jeszcze. Czasami niepokój czasami ukojenie.Czasami lęk i strach, czasami odpocznienie. Niektóre dźwięki przywołują miłe wspomnienia. Śpiew ptaków – oczekiwanie wiosny, wakacje na wsi. Odgłos krajzegi i piłowanie drzewa – czas, gdy dziadek jeszcze żył. Wieczorem stukot zamykanych drzwi garażowych – znak, że mąż wraca z pracy do domu.

Najmilszy jest jednak odgłos dzieci w domu i ta świadomość, że nie jest się samotnym. Chociaż nieraz dokuczą i dadzą w kość, a uszy bolą od nadmiaru decybeli, to tak jak bardzo pragnęło się tej ciszy, to tak samo szybko ma się jej dość. Bo czymże ona jest? – chwilowym wytchnieniem, ale zbyt długo trwająca męczy i wprawia w samotność i tęsknotę – za tym gwarem, krzykiem, śmiechem dzieci swoich.

Są też dźwięki które źle sie kojarzą dla mnie. To dźwięk szpitalnej pompy, która nocą przecinała rytmicznie ciszę, aby podać lek mojej córce. To dźwięk klimatyzacji nocą w pustym i długim, podziemnym korytarzu pod szpitalem, którym się szło do hotelu z tą świadomością, że twoje dziecko leży tam z tatą, bo oboje nie możecie przebywać na sali. I ten dźwięk samotności w pustym pokoju hotelowym, odgłos wentylatora i strachu, który się w tobie kotłuje.

Czy sa dźwięki dobre i złe? Nie. Dźwięk to dźwięk, to nasze doświadczenia i przeżycia nadają im emocji, barw i znaczenia. Dla każdego jest ono inne, indywidualne i osobiste. Życie jest po brzegi wypełnione dźwiękami i ciszą.

You may also like

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
BeataEwelina Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ewelina
Gość

Aaaa ja jak słyszę tykanie zegara to zdejmuję go od razu ze ściany i chowam daleko 😀 To Ty u mnie w mieszkaniu sama byś nie wysiedziała 😀
Dobry wpis! 🙂

Beata
Gość
Beata

Pięknie napisane. Emocje, doświadczenia w nas dźwięczą…

Blog
Przegląd
kosmetyczny
Blog
Rozterki blogerki
Blog
Kosmici
previous arrow
next arrow
Slider